Obavijesti o nekim važnijim događajima u Župi i načinu funkcioniranja

Draga braćo i sestre, dragi župljani!

U ovim izvanrednim okolnostima u kojima se nalazimo na našoj web stranici i na našem Facebooku bit će te informirani o nekim važnijim događajima u Župi i načinu funkcioniranja u ovim vremenima. U tekstu koji slijedi navedene su odluke naših biskupa kojih se treba pridržavati.

U tablici su navedene misne nakane koje će svećenik služiti sam u Misi bez naroda. Vama se nudi mogućnost osobne molitve za vaše pokojne čija se nakana služi toga dana u našoj župnoj crkvi koja će biti otvorena od 19.00 – 20.00 sati svakog radnog dana i nedjeljom od 08.00 – 09.00 sati. Crkva u Ljupini bit će otvorena nedjeljom od 9,30-10,30 sati.

„Svjesni sadašnjih zahtjevnih okolnosti, a kao dionici odgovornosti za zdravlje i život vjernika i drugih građana, te u skladu s najnovijim mjerama Stožera civilne zaštite Republike Hrvatske, Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo i Ministarstva zdravstva, mi, biskupi Hrvatske biskupske konferencije, donosimo privremene mjere koje stupaju na snagu u petak, 20. ožujka 2020. i traju do drugačije odluke.

 1. Da bi se izbjeglo širenje bolesti COVID-19 i očuvalo zdravlje stanovništva, sve se svete mise, slavlja sakramenata, sakramentala, pučke pobožnosti, župna slavlja i drugi događaji i svi sastanci otkazuju do daljnjega, kako unutar zatvorenih prostora tako i na otvorenim prostorima.
 2. Svećenici neka slave svetu misu bez sudjelovanja zajednice, a u skladu s odredbama Rimskoga misala upotrijebit će se oblik „Reda mise bez naroda“. Neka istodobno žarko ustraju u molitvi Časoslova i razmatranju, prinoseći prošnje za Božji narod i sav svijet.
 3. Dijecezanski biskupi, sve do opoziva, vjernike u Hrvatskoj oslobađaju obveze sudjelovanja na nedjeljnoj i blagdanskoj svetoj misi. Neka vjernici ovu obvezu zamjene molitvom, postom, dobrim djelima, čitanjem Božje riječi, molitvenim sudjelovanjem u prijenosu euharistijskoga i drugih slavlja, prenošenih putem radija, televizije i drugih elektroničkih sredstava. Neka se tijekom prijenosa euharistijskog slavlja posebno združe primanjem duhovne pričesti.
 4. Potrebno je vjernicima, napose djeci, mladima i obiteljima posredstvom elektroničkih medija omogućiti pristup katehetskim i drugim duhovnim sadržajima. O tome, neka po odredbi dijecezanskih biskupa, skrbe katehetski uredi ili druga tijela i službe koje su na pomoć župnicima u njihovu pastoralnom djelovanju.
 5. Neka crkve za vrijeme trajanja epidemije budu otvorene isključivo pod sljedećim uvjetima:
  1. crkve su otvorene samo za osobnu molitvu zdravih vjernika koji su bez simptoma akutne plućne bolesti;
  2. u crkvi istodobno smije biti prisutno najviše deset osoba pazeći pritom da razmak između osoba bude barem 2 metra;
  3. crkva otvorena za vjernike mora imati stalno otvorena vrata, uz mjere pojačane higijene i svakodnevnog čišćenja.
 6. Slavlje sakramenta ispovijedi i bolesničkoga pomazanja ne može se slaviti do daljnjega, osim u smrtnoj pogibelji.
 7. Slavlja kršćanskih sprovoda dopuštena su uz strogo pridržavanje zdravstvenih i sigurnosnih uputa mjerodavnih državnih institucija. Pokojnici će biti sprovedeni i pokopani u prisutnosti najbliže rodbine, a mise za pokojne bit će slavljene nakon ukidanja ovih mjera.
 8. Bolnički kapelani i svećenici koji pastoralno skrbe u staračkim domovima i drugim sličnim ustanovama trebaju slijediti upute spomenutih ustanova za prevenciju infekcija.
 9. Nad/biskupijski, župni i drugi crkveni uredi te crkveni arhivi ostaju zatvoreni do daljnjega. Vjernici se mogu obratiti navedenim ustanovama isključivo telefonom ili elektroničkom poštom.
 10. Katolički vrtići, škole i druge odgojno-obrazovne i dobrotvorne ustanove dužne su slijediti upute Stožera civilne zaštite Republike Hrvatske, Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo i Ministarstva zdravstva Republike Hrvatske.
 11. U crkvenim ustanovama u kojima živi više osoba, kao što su svećenički domovi, redovničke kuće, sjemeništa, neka se ograniče izlasci i kontakti s posjetiteljima izvana.

Svećenici i ostali pastoralni djelatnici neka objave ove upute u župnim časopisima, oglasnim pločama ili na web-stranicama.

Podsjećamo vjernike da nam je svima kršćanska dužnost posvjedočiti solidarnost i učiniti sve da bi se spriječilo širenje virusa. Pretvorimo ovu krizu u prigodu da, unatoč ovoj kušnji, u nadi budemo radosni, u nevolji strpljivi, u molitvi postojani (usp. Rim 12,12).

Neka molitva, post i djela ljubavi ostanu obilježje ovoga korizmenog vremena, a molitva za zdravlje i blagoslov našega naroda i drugih hrvatskih građana u ovom izazovnom vremenu neka bude ustrajna.

Posebno potičem na pobožnost Križnog puta i Gospine krunice od 19-20 sati. Za vrijeme dok je crkva otvorena u njoj ne smije biti više od 10 osoba.  

Svećenik će svaki dan slaviti Svetu misu na navedene nakane prema rasporedu. Preporuča se članovima obitelji da toga dana dođu u crkvu pomoliti se za svoje pokojne. Župna crkva za molitvu bit će otvorena radnim danom od 19,00-20,00 sati, nedjeljom od 8,00-9,00 sati. Crkva u Ljupini bit će otvorena nedjeljom od 9,30-10,30 sati.

Iskoristimo ovo korizmeno vrijeme i izvanredne okolnosti te molimo u svojim kućama, postimo, činimo djela milosrđa.

19.04.2020. - 26.04.2020. 


Župni listić klik OVDJE

 

05.04.2020. - 12.04.2020.

Prigoda za osobnu molitvu u crkvi:

Veliki četvrtak: 19,00-21,00 sati
Veliki petak: 08,00-13,00; 16,00-20,00 sati
Velika subota: 08,00-13,00 sati

Nedjeljaa

05.04.2020.

 

Nedjelja muke Gospodnje -
Cvjetnica

+ Milan, Marija i Mato Mujić, Anka i Mato Flanjak

+ Janko, Bara i Josip Stanišić

Za narod

Ponedjeljak

06.04.2020.

 

Svagdan Velikog tjedna

+ Stjepan i Kata Čorak

Utorak

07.04.2020.

 

Svagdan Velikog tjedna

+ Reza Birač i iz ob. Birač

Srijeda

08.04.2020.

 

Svagdan Velikog tjedna

+ Marko Cota

Četvrtak

09.04.2020.

 

VELIKI ČETVRTAK

+ Kristina. Kristijan i Marica Pipunić

Petak

10.04.2020.

 

VELIKI PETAK

 

Subota

11.04.2020.

 

VELIKA SUBOTA

+ iz ob. Samardžija i Gazić

Nedjelja

12.04.2020.

 

USKRS - VAZAM

+ Martin i Marija Jurenac

+ iz ob. Mišić i Jelušić

Za narod

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 29.03.2020. - 05.04.2020.

Nedjelja

29.03.2020.

 

Peta korizmena nedjelja

+ Ilija, Milka, Borislava Sivonjić

+ Mijo Aničić i Ana Petanić

Za narod

Ponedjeljak

30.03.2020.

 

Svagdan

+ iz ob. Crljenković

Utorak

31.03.2020.

 

Svagdan

+ Stjepan i Ljubica Kovačević

Srijeda

01.04.2020.

 

Svagdan

+ Robert Kovačević

Četvrtak

02.04.2020.

 

Svagdan

+ Mara Vidović

Petak

03.04,.2020.

 

Svagdan

 

Subota

04.04.2020.

 

Svagdan

+  Ivo Jurić

Nedjelja

05.04.2020.

 

Nedjelja muke Gospodnje - CVJETNICA

+ Milan, Marija i Mato Mujić, Anka i Mato Flanjak

+ Janko, Bara i Josip Stanišić

Za narod

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

22.03.2020. - 09.03.2020.

Nedjelja

22.03.2020.

 

Četvrta korizmena nedjelja

+ Ruža, Ivan i Božo Kolak

+ Jozo Barišić i iz ob. Barišić i Rajković

Za narod

Ponedjeljak

23.03.2020.

 

Svagdan

+ Zvonko Benić i Vjekoslav Stanišić

Utorak

24.03.2020.

 

Svagdan

+ Jaromila Petrović

Srijeda

25.03.2020.

 

Navještenje Gospodinovo - Blagovijest

+ Vjekoslav Stanišić i Zvonko Benić

Četvrtak

26.03.2020.

 

Svagdan

 + Milan i Alojzija (ž) Biželj

Petak

27.03,.2020.

 

Svagdan

+ iz ob. Ostić i Bogdanović

Subota

28.03.2020.

 

Svagdan

+ Radovan Jakarić

Nedjelja

29.03.2020.

 

Peta korizmena nedjelja

+ Ilija, Milka, Borislava Sivonjić

+ Mijo Aničić i Ana Petanić

Za narod

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podijeli